Turizm ve Coronavirus Salgını (Covid-19)

16/03/2020
İlker Korkmaz

Coronavirus COVID-19’un patlak vermesi turizm sektörüne büyük ve gelişen bir zorluk getiriyor.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), küresel turizme adeta bir balta vuran salgınla alakalı tek bir yerden yetkili açıklamalar yapabilmek adına Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile sürekli temas halindedir.

UNWTO sektör paydaşlarına ve gezginlere sağduyulu olmalarını ve onlardan kişisel tedbirlerini almalarını isteyerek bu zorluğu beraber atlatmaya çağırıyor.

Turizm şu anda en çok etkilenen sektörlerden biridir ve UNWTO, mevcut durumda COVID-19’un uluslararası turizm üzerindeki etkisinin herhangi bir değerlendirmesinin mümkün olmadığının farkında olarak 2020 tahminini sürekli revize etmektedir.

WHO şu anda COVID-19 salgınları yaşayan ülkelere seyahat veya ticaret kısıtlamalarının uygulanmasına karşı tavsiyede bulunuyor. MICE sektörü paydaşlarını bir araya getiren ITB Berlin, ITB India, IMEX Frankfurt iptal olan fuarlardan sadece birkaçı… Arabian Travel Market tarihini 28 Haziran olarak güncellediğini duyursa da birçok ülke ve endüstri iptal olan ve ertelenen kongre, toplantı ve çeşitli etkinlikleri yüzünden ekonomik açıdan zor günler yaşayacak.

Turizm sektörünü diğer ekonomik faaliyetlerden ayıran özelliği insanlar arasındaki etkileşime dayanması sosyal etkilerinin olmasıdır. UNWTO turizm sektörünün çeşitli düzeylerdeki tepkilerine karşı şunları önermektedir:

 • Bu salgının yönetimi için BM’nin önde gelen ajansı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile yakın iş birliği yapmak.
 • WHO ile sağlık önlemlerinin uluslararası seyahat ve ticaret üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirecek şekilde uygulanmasını sağlamak.
 • Salgından etkilenen ülkelerle dayanışma içinde olmak.
 • Turizmin kanıtlanmış dayanıklılığını vurgulayarak ve iyileşmeyi desteklemeye hazır olarak bulunmak.

UNWTO, WHO ve diğer Birleşmiş Milletler kurumlarıyla yakın iş birliği içinde olmaya devam ediyor ve UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikaşvili hükümetler ve turizm sektörü liderleriyle düzenli temas halinde bulunuyor.

Seyahat Sorumluluğu

Kişisel sorumluluk, insanların kendilerini ve başkalarını korumak için atabileceği en önemli adımdır. Gezginler, seyahat sırasında ve günlük hayatta uygulanan temel korunma uygulamalarını bilmelidir:

 • Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun kapatılmalı,
 • Eller düzenli yıkanmalı,
 • Hastalık belirtilerinin başlaması durumunda seyahat planları ertelenmeli,
 • Akut solunum yolu enfeksiyonları olan kişilerle temastan kaçınılmalı.

Özellikle seyahat ederken bilgilendirilmek önemlidir. Seyahat edenler, sağlık ve seyahat uzmanları tarafından yayınlanan en son güncellemeler ve salgınla alakalı detaylı bilgilendirmeler için WHO ve diğer güvenilir kaynakları düzenli olarak kontrol etmelidir.

Gezginler sadece kendi refahlarından değil, etraflarındaki kişilerin refahından da sorumludur. Belirtilerin farkında olmalı ve kişisel hijyen için önerilen tüm adımları atmalıdırlar.

Turizm sektörü şu anda hem seyahat arzı hem de talep üzerindeki etkileriyle salgının en ağır darbelerinden birini yaşıyor. Bu daha zayıf bir dünya ekonomisi bağlamında jeopolitik, sosyal ve ticari gerginliklerin yanı sıra yurtdışı seyahat pazarları arasındaki eşit olmayan performans ilave bir aşağı yönlü risk oluşturmaktadır.

Durumun gelişen doğası göz önüne alındığında, COVID-19’un uluslararası turizm üzerindeki tam etkisini tahmin etmek için henüz çok erkendir. İlk değerlendirmesi için UNWTO, 2003 yılı SARS senaryosunu, küresel seyahat ve mevcut aksaklıkların büyüklüğü ve dinamikleri, COVID- 19’un coğrafi yayılımı ve potansiyel ekonomik etkilerini göz önünde bulundurarak bir kriter olarak alıyor:

 • Bugün itibariyle, UNWTO, 2020’de küresel uluslararası turist varışlarının, Ocak 2020’nin başındaki tahmin edilen %3 ila %4 tahmininden %1 ila %3 arasında düşebileceğini tahmin ediyor.
 • Bu, uluslararası ziyaretçilerin (uluslararası turizm gelirleri) yaptığı harcamalarda 30 ila 50 milyar dolarlık bir zarara dönüşebilir.
 • Şimdiye kadar, Asya ve Pasifik bölgesinin en çok etkilenen ülke olması bekleniyor.
 • Hızla gelişen durum göz önüne alındığında diğer dünya bölgeleri için şuan bir tahminde bulunmak zor.

UNWTO, salgının uçucu ve belirsiz evrimi nedeniyle yapılacak herhangi bir tahminin daha fazla revizyona yol açabilecek şekilde dikkatle ele alınması gerektiğinin altını çizmektedir.

(COVID-19): Coronavirus hastalığı 2019, insanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olan ve kişiden kişiye yayılabilen yeni bir virüstür. Daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir koronavirüs türüdür.

The following two tabs change content below.

İlker Korkmaz

MICE Profesyoneli - Yeni Ekonomi Derneği
Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunudur. RenpaLab Kurucu Ortağıdır.

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir