Neden Üretmeliyiz?

06/04/2017
Fatih Uçar

İnsanlığın üretimi keşfettiği yani toplayıcılıkla beslenme dönemini sona erdirip üreterek beslenmeye başladığı günlerden bugüne ekonomik hayatın iki gruptan oluştuğunu söyleyebiliriz: Üreticiler ve Tüketiciler.

Üretmek; bir şey hayal edip, tasarlayıp, tüketilebilecek hale getirip, başkasının kullanımına sunmak ve değeri ölçüsünde gelir elde etmektir. Tüketmek ise hiçbir meşakkate katlanmadan, tüketip değeri ölçüsünde ödeme yapmaktır. Bu nedenledir ki, çağın gerektirdiği ölçüde değer üretenler her zaman daha yüksek refah seviyesinde yaşamışlardır.

Osmanlı Devleti, İstanbul’un fethinden önce, surları aşabilmek için şahi topu üretmeseydi, bugün belki de İstanbul bizim değildi. İstanbul’u elde edebilmek için şahi topu ürettik, muvaffak olunca zenginliğin göstergesi olarak Sultan Fatih ilk defa altın para bastırdı. Tarihimizde bunun tersi örnekler de mevcuttur. Viyana Kuşatması öncesi Osmanlı ordusunda gereken askeri teknolojik yenilenme yapılamadığı için Viyana’nın kapısından geri döndük. Okyanuslarda seyahat edebilecek gemileriniz olmadığı için coğrafi keşiflerde geri kaldık. Varmak istediğim nokta uzunca bir tarih gezintisi değil, meselemizin aslında sadece üretmek olması gerektiğini açıklamak için tarihi gerçeklerle yüzleşmek.

Ülkemizin kalkınmasını ve gelişmesini istiyorsak; araba, televizyon, telefon, bilgisayar, uçak, silah, gemi vb. katma değerli ürünler üretmeliyiz. En önemlisi bütün işimiz bu olmalı. Türkiye’nin bütün birikimini ve enerjisini bu alanlara aktarmalı ve sonuç almalıyız ki, ecdadımızın geçmişte elde ettiği güce ulaşalım. Yani üretelim, bilgi, bilim, ürün üretelim. Ali Kuşçu gibi, Piri Reis gibi… Ecdadımızın izinden gittiğini söyleyenlere umarım bir yol haritası sunabilmişizdir.

The following two tabs change content below.

Fatih Uçar

İş İnsanı - Meşhur Pide
1990'da Samsun'da doğdu. İlk ve orta eğitimini Ordu'da, üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde tamamladı. Halen İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. İstanbul'da kendisine ait gıda işletmesinin yönetimi ile ilgilenmektedir.

Son Gönderiler: Fatih Uçar (Tümünü Gör)

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir