Kapsayıcılığı Yüksek Veri

07/12/2019
Yudum Demir

Dijital çağda değişim ve dönüşüm ile birlikte geniş bilgi içerikleri, yığınla verilerle karşılaşmaktayız. Bireyler olarak yaşamakta olduğumuz teknolojik hayatta veri önemli bir kavram olarak yer almaktadır. İçinde olduğumuz bu kapsamlı dönemde tanımlanması, bilinmesi ve aynı zamanda öğrenilmesi gereken bir konudur. Nereden başlanır ve tam anlamıyla nasıl açıklanır kısmı hala tam anlamıyla kestirmesi zor olsa da yaşadığımız dönemde çok önümüze çıkmaktadır. İçerikler, tahminler, saptamalar, analizler bu büyük veri kaynağının aslında insanlar için epeyce gündemindedir. Bu kadar iç içe yaşadığımız bu konusu geçen bilgi dönemini gözden kaçırmak olmaz ve her alanımıza yansıyan temel amaçları değerlendirmek düzenli hale getirip tespit edip işlevselliğini görmek önem arz eder.

İşlenerek Yol Alıyor

Temelde ölçeklendirme kolay olmasa da toplanmış elde bulunan kaydedilmiş bulgularda düzenlenerek, güncellemeler yapılıp sıralı anlaşılabilir hale getirilip sunulabilir. Bu verilerin raporlanabilmesi, grafiklere, tablolara, görsel veya yazılı bir şekilde işlenmesi yarar sağlar. Bahsedildiği üzere çokça mevcut olan verinin hizalı, istenilen biçime getirilmiş olarak paylaşılması daha uygun bilgi akışını ortaya çıkarır. Deyim yerindeyse tüm süzgeçlerden geçirilerek yeniden bize ulaşmaktadır. Aşamalı yollarından nelere göre nasıl yeni bulgular elde edinildiğine bu kısımda yer verdik.

Mesleki Alanda Yeri

Bilişim sistemlerini ilişkilendirdiği bazı meslek dallarının da önünü açmaktadır. Veri Tabanları Yönetim Sistemleri, Veri Madenciliği, Yazılım Mühendisi, Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yönetici vb. gibi alanlarda örnek verilebilir. İstatistiksel analizler, hesaplama işlemleri, problem çözebilme, programlama yapabilme, analitik düşünce yapısı kazanımlarının edinilmesiyle bu kısımda faaliyet göstermek isteyenler için uygundur.

 

The following two tabs change content below.

Yudum Demir

Haliç Üniversitesi İşletme Enformatiği Bölümü öğrencisidir. Bilişim teknolojileri ve veri bilimi konularına ilgi duymaktadır. Haliç Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Mezun İlişkileri Müdürlüğünde sosyal hizmetler alanında Gönüllü Öğrenci olarak çalışmaktadır.

Son Gönderiler: Yudum Demir (Tümünü Gör)

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir