Günün ve Geleceğin Meslekleri Raporu 2020

Yeni Ekonomi Derneği, Türkiye’nin geleneksel ekonomiden bilgi ve hizmet temelli yeni ekonomiye dönüşümüne katkı sağlamak amacı ile resmi olarak kurulduğu Ağustos 2015’ten günümüze eğitim, araştırma ve danışmanlık yapıyor.

İş dünyası trendleri Yeni Ekonomi Derneği’nin çalışma alanları arasında. Yeni Ekonomi Derneği, iş kültürü, yeni iş dünyası yetkinlikleri, yetenek kıtlığı, günün ve geleceğin meslekleri üzerine araştırmalarını sürdürüyor.

Günün ve geleceğin meslekleri araştırması 2015’te başladı ve Temmuz 2016’da ilk defa rapor haline geldi. 2017 yılı raporu ise kamuoyu ile paylaşılan ilk rapor oldu. 2018 ve 2019 raporları içeriğinde önemli değişiklikler bulunmaması nedeniyle kamuoyu ile paylaşılmadı. Şuan okumakta olduğunuz 2020 yılı raporunda Yeni İş Dünyası Yetkinlikleri Araştırmasının sonuçları ile önemli olduğunu düşündüğümüz yetenek kıtlığı konusuna yer verdik.

Günün ve Geleceğin Meslekleri Raporunda yirmi meslek/mesleki alan bulunuyor. Trendleri analiz ettik, iş ilanlarını inceledik, yetenek aranan alanlara yoğunlaştık. Belirlenen mesleklerin bazıları günümüz için önem taşırken bazıları ise gelecekte önem kazanacak. Bazı mesleklerin istihdamı az olmasına rağmen önemi nedeniyle listemize dahil ettik. Gelenekselleşen bazı meslekleri listemizden çıkardık. Özellikle belirtmek isteriz ki bizim seçtiğimiz mesleki alanlar nihai alanlar değil.

Belirlemiş olduğumuz mesleklerin kısa tanıtımını, ilgili alanda çalışmak için gerekli olan beş temel yetkinliği ve ilgili mesleki alanda çalışabilmek için okunabilecek öncelikli beş bölümü sizinle paylaşıyoruz. Meslekleri alfabetik olarak sıraladık.

Raporla ilgili araştırmalardaki önerileri için Yeni Ekonomi Derneği İş ve Proje Yönderi Fatih Cetiz’e teşekkürlerimi sunarım.

Günün ve Geleceğin Meslekleri Raporu ile üniversite ve alan seçecek olan öğrenciler ile kariyerine yeni bir alanda devam etmeyi düşünen profesyonellere yardımcı olmayı amaçlıyoruz. İçinden çıkamadığınız bir durum veya karar veremediğiniz bir konu olursa lütfen bizimle iletişime geçin. Raporun gelecek yıllardaki versiyonları için de görüş ve önerilerinizi bekliyoruz. Rapor ve raporun sunumu ile ilgili olarak contact@yed.org.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.
Mustafa Çetinkaya
Rapor Yazarı ve Tasarımcısı

Günün ve Geleceğin Meslekleri Raporu 2020
Günün ve Geleceğin Meslekleri Raporu 2017

The following two tabs change content below.

Mustafa Çetinkaya

Yönetim Kurulu Başkanı - Yeni Ekonomi Derneği
Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslararası Finans ve İktisat bölümleri lisans, Yeni Medya yüksek lisans mezunudur. Enformatik alanında doktora yapmaktadır. Haliç Üniversitesi İşletme Enformatiği Bölümünde tam zamanlı Öğretim Görevlisidir.

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir