Yönetim Kurulu Üyemiz Cetiz’in Tezi Yayınlandı

Derneğimiz İş Tasarımından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Cetiz’in Kadir Has Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Programı için yazmış olduğu yeni ekonomi ve ortak çalışma alanları alanındaki tez yayınlandı.

Yaratıcı Ekonomiler Bağlamında Ortak Çalışma Alanlarının Gelişimi, 21.yy’da İş ve Çalışma Hayatına Etkisi: İstanbul Örneği başlıklı tez alanında yazılan ilk tez olma özelliğini taşıyor.

Tezin özeti şu şekilde:

Yaratıcı endüstri disiplinlerinde çalışanların, yaratıcı disiplinlerin kendine özgü iş yapma ve uygulama biçimleri ile birlikte, özellikle gelişen ve değişen çalışma şartlarına bağlı olarak yeni çalışma alanlarına olan ihtiyaçları oluşmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda Richard Florida ve ekibi tarafından yaratıcı olarak endekslenen şehirlerden birisi olan İstanbul’da gelişen ortak çalışma alanları yaratıcı endüstriler bağlamında incelenmiştir. Yaratıcı endüstrilerin içinde bulunan yaratıcı sınıf ve bu sınıfın ortaya çıkardığı yaratıcı ekonominin ortak çalışma alanları ile olan dinamik ilişkisi ve bu durumun özellikle 2014 yılı itibariyle İstanbul’da hızlı gelişimi ilgi çekicidir. Şüphesiz ki bilgi teknolojilerinin gelişmesi, bilgiye kolay ulaşım ve küresel olarak birbirine daha çok entegre olan bir dünyada, çalışma şartlarının değişmesi ve yeni çalışma alanlarının gelişmesi dikkatle incelenmesi gereken bir konudur. Günümüz iş ve çalışma dünyasını, geçmişle kıyaslayarak değişimin boyutu anlatılmıştır. Ortak çalışma alanları, yaşanan bu değişimi somut olarak görebildiğimiz ve inceleyebildiğimiz yeni nesil çalışma mekânlarıdır. Türkiye’nin en dinamik şehirlerinden olan İstanbul’da, bir yüksek lisans tezi olarak ‘’ortak çalışma alanlarını’’ konu edinen ilk tez çalışmasıdır.

Tezin tamamına ulaşmak için tıklayın!

The following two tabs change content below.

Fatih Cetiz

İş Tasarımından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi - Yeni Ekonomi Derneği
Fütürist ve İş Tasarımcısı. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Finans Lisans, Tasarım Yüksek Lisans Mezunu. Türkcell'de Veri Madencisi olarak çalıştı, Karakaş Yapı online yapı marketi kendi iş tasarımı olarak hayata geçirdi. Haliç Üniversitesi Kariyer Merkezi Kurucu Müdürü olarak çalışma hayatına devam ediyor.

Son Gönderiler: Fatih Cetiz (Tümünü Gör)

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir