Dünya Turizm Örgütünden Covid-19 İçin Eylem Çağrısı

05/04/2020
İlker Korkmaz

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), küresel turizm sektörünün yalnızca COVID-19’un benzeri görülmemiş zorluklarından kurtulmasına değil, “daha iyi büyümesine” yardımcı olmak için acil ve güçlü destek çağrısında bulunan bir dizi öneri yayınladı. Tavsiyeler, UNWTO tarafından turizm sektöründen ve daha geniş Birleşmiş Milletler sistemi içinden üst düzey temsilcilerle kurulan Küresel Turizm Kriz Komitesi’nin ilk çıktısıdır.

Küresel Turizm Kriz Komitesi

UNWTO, COVID-19 krizine yanıt verirken sektöre rehberlik etmek ve gelecekteki esneklik ve sürdürülebilir büyümenin temellerini oluşturmak için Küresel Turizm Kriz Komitesi’ni kurdu. Komite, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ile birlikte UNWTO’nun Üye Devletleri ve Bağlı Üyelerinin temsilcilerinden oluşmaktadır. Özel sektör ise, koordineli ve etkili bir yanıt sağlamak için Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLIA), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından temsil edilmektedir.

Tüm sektörler içerisinde en ağır darbeyi Turizm ve taşımacılığın aldığı kabul edilerek, COVID-19’un yarattığı benzersiz sosyal ve ekonomik acil durumlar için hükümetleri, özel sektörü ve uluslararası toplumu desteklemek amacıyla öneriler tasarlandı.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikaşvili: “Bu özel öneriler ülkelere sektörümüzün işleri sürdürmesine ve risk altındaki şirketleri şu anda desteklemesine yardımcı olacak olası önlemlerin bir kontrol listesini vermektedir. İstihdam ve likidite üzerindeki etkinin hafifletilmesi, en savunmasız durumun korunması ve toparlanmaya hazırlanma temel önceliklerimiz olmalıdır. COVID-19’un küresel turizm üzerindeki tam etkisinin ne olacağını hala bilmiyoruz. Ancak, daha güçlü ve daha sürdürülebilir hale gelmesi için hazırlanırken sektörü şu an desteklemeliyiz. Turizm için kurtarma planları ve programları iş ve ekonomik büyümeye dönüşecek.”

Eylem Önerileri, hükümetlerin ve özel sektör aktörlerinin şimdi ve önümüzdeki aylarda gerçekleştirebilecekleri ilk kapsamlı eylemler dizisidir. Pololikaşvili, “turizmin toplumların ve tüm ülkelerin bu krizden kurtulmasına yardımcı olma potansiyelini yerine getirebilmesi için, verilecek tepkilerin hızlı, tutarlı, birleşik ve hırslı olması gerektiğini” vurguladı.

Bu yeni kılavuz üç önemli alana bölünmüş ve toplamda 23 öneri sunmaktadır:

Krizi Yönetmek ve Etkiyi Azaltmak: Temel öneriler, eldeki işlerin tutulması, serbest çalışanların desteklenmesi, likiditenin sağlanması, beceri gelişiminin desteklenmesi ve seyahat ve turizm ile ilgili vergi, ücret ve düzenlemelerin gözden geçirilmesi ile ilgilidir. Öneriler, küresel bir ekonomik durgunluğun muhtemel görünmesi ile yapılır. Şu açıktır ki önerilere küresel bir karşılık verilmez ise kadın-erkek özellikle de gençlerin yoğun olarak emek harcadığı milyonlarca iş kaybı riski altında olan turizm çok ağır bir şekilde etkilenecektir.

Teşvik Sağlama ve İyileşmeyi Hızlandırma: Bu Tavsiyeler dizisi, iyileşmeyi hızlandırmak için uygun vergi politikaları da dahil olmak üzere finansal teşvik sağlamanın, küresel sağlık problemi tamamen kontrol altına alındıktan ve risk durumu ortadan kalktıktan sonra seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının, vize prosedürlerini kolaylaştırmanın, pazarlama ve tüketici güvenini artırmanın önemini vurgulamaktadır. Tavsiyeler aynı zamanda turizmin, ülkelerin ulusal toparlanma politikalarının ve eylem planlarının merkezine yerleştirilmesini gerektirmektedir.

Yarın İçin Hazırlanma: Turizmin yerel ve ulusal büyümeye öncülük etme konusundaki eşsiz yeteneğinin altını çizen tavsiyeler, sektörün Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine katkısına daha fazla önem verilmesi ve mevcut kriz derslerinden dayanıklılık öğrenimi oluşturulması yönünde çağrıda bulunuyor. Tavsiyeler hükümetleri ve özel sektör aktörlerini hazırlık planlarını oluşturmaya ve bu fırsatı döngüsel ekonomiye geçiş için kullanmaya çağırıyor.

Önerilerin tamamı için: https://webunwto.s3.eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/2020-04/COVID19_Recommendations_English_1.pdf

The following two tabs change content below.

İlker Korkmaz

MICE Profesyoneli - Yeni Ekonomi Derneği
Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunudur. RenpaLab Kurucu Ortağıdır.

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir