Türkiye’de Sigara Kullanım Yaşı Gelişmiş Ülkelere Göre Çok Daha Düşük

07/04/2019
Mahmut Faruk Şahin

İSTANBUL, (DHA) MEMORIAL Şişli Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlü, Türkiye’de sigara kullanım yaşının gelişmiş ülkelere göre çok daha düşük olduğunu ve bunun bir tehlikeye işaret ettiğini söyledi.

Çölümlü sözlerine şöyle devam etti: “Sigara içmenin nikotin ile ilişkili bedensel etkilerinin yanı sıra ruhsal ve davranışsal yönleri de zamanla gelişmektedir. Bedensel, ruhsal ve davranışsal faktörler birbiriyle etkileşim halindedir ve bu faktörlerin yeterince incelenmediği durumlarda kişi kolaylıkla tekrar sigaraya başlayabilmektedir. Toplumsal, ekonomik ve sosyokültürel etmenler nedeniyle nikotin bağımlılığı sık gelişebilmekte ve Türkiye’de sigara başlama yaşının 10-11 sınırına indiği tahmin edilmektedir.”

SİGARA ÜRETKENLİĞİ AZALTIYOR

Yeni Ekonomi Derneği ise; Sigara içmenin beyin fonksiyonlara zarar verdiğini ve verimliliği, olumsuz etkilediğinden dolayı aktif, üretken, sağlıklı bireyler olunmasının kolektif çalışmayı olumlu yönde etkilediğinden dolay sigara kullanılmamasını öneriyor. Aktif, genç, üretken bireyler sağlıklı olduğu sürece, kültürleşme, öğrenme, üretkenlik, bilinç vb. gibi alanlarda daha başarılı olunuyor.

The following two tabs change content below.

Mahmut Faruk Şahin

Dijital Medya Uzmanı - Yeni Ekonomi Derneği

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir