Batı Medeniyeti, Doğu Medeniyeti’nin Önüne Geçtiği Dönem

08/06/2019
Mahmut Faruk Şahin

ENDÜSTRİ 4.0 ALMANYA’DAN YÜKSELİYOR

Almanlar, Sanayi Ekonomi Dönemini dört ana döneme ayırdı. 2011 yılında Hannover Fuarında  kamuoyuyla paylaşılan dönemler; Endüstri 1.0 adı ile üretimin makineleşmesiyle başlayıp endüstri 4.0 ile sonlandırıldı. Üretim ve bilgisayarlaşmayı öne süren sanayi devrimine Endüstri 4.0 adı verildi. Devlet tarafından da yoğun destek gören projeye 200 milyon euro ayrıldı. Çin, Dördüncü Sanayi Devrimi’ni en kısa zamanda yakalamaya odaklanan ülkeler arasında yer alırken Türkiye’nin Endüstri 2.0 ile 3.0 arasında olduğu ifade edildi.

NİTELİKSİZ İŞÇİ SINIFI BİTECEK

Endüstri alanında köklü değişimler yaşanmasını sağlayan 4.0 ; Nesnelerin İnterneti, Hizmetlerin İnterneti, Siber-Fiziksel Sistem’ yapılarından oluşuyor. Bu yapılanma sayesinde  insan iş gücüne oranla sistemler, teknoloji odaklı akıllı makine kontrolüne geçecek. İş gücüne olan ihtiyaç azalacak ve sosyo – ekonomik değişimler yaşanacaktır. Bu durumda niteliksiz işçi sınıfı büyük ölçüde bitecektir.

Yeni Ekonomi Derneği Batının önümüze geçtiği bu dönem için; ‘Türkiye, ortaya koyacağı görüşleri ve atacağı adımları yeni bir medeniyet tasavvuru ortaya çıkarma gayreti ile de tasarlamalıdır’ önerisinde bulunmuştur.

The following two tabs change content below.

Mahmut Faruk Şahin

Dijital Medya Uzmanı - Yeni Ekonomi Derneği

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir