Ar-Ge Patent Sayısını Arttırıyor

04/07/2019
Mahmut Faruk Şahin

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) 2016 yılı uluslararası patent raporunu yayınladı. Rapora göre dünya genelinde yüzde 7,3’lük artışla 233 bin patent başvurusu yapıldı. En çok patent başvurusunu 56 bin 595 adet ile ABD yaparken, Türkiye 1.068 başvuru ile 21’inci sıradan listeye girdi. Sadece Samsung veya IBM şirketlerinin yapmış olduğu patent başvurusu sayısı Türkiye’den daha fazladır. Yine aynı ülkelere bakıldığında tamamının yapmış oldukları ARGE harcamaları ve harcamaların GSMH’ye oranı Türkiye’den daha fazla. Dünyanın bilişim borsaları kabul edilen NASDAQ ve NSYE’de sadece Türk şirketi olarak Turkcell (NSYE) işlem görmektedir. Örneğin, sadece NASDAQ’da İsrail’de kurulmuş 92 şirket işlem görmektedir.

Türkiye’nin Ar-Ge’ye payı %1,14

Türkiye GSMH’den sadece %1,14’lik bir kısmını Ar-Ge’ye ayırıyor. Bu pay da verimli kullanılamamaktadır. Bütçeler sabit giderlere harcanmakta, birçok firma sistemin açıklarını kullanarak hiçbir şey üretmeden kaynakları kullanmaktadır. Diğer ülkelere bakıldığında ise örneğin; NASDAQ’da İsrail’de kurulmuş 92 şirket işlem görmektedir. Bunda İsrail’in GSMH’den ARGE yatırımlarına %4,1 ayırmasının önemli bir payı vardır.

Peki, Nedir Bu Ar-Ge?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tanımına göre Ar-Ge; kültür, insan ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bunun yazılım dahil yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen yaratıcı çalışmalardır.

Ne Yapmalıyız?

Yeni Ekonomi Derneği’nin bu konudaki önerisi; Kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları iş birliği ile ARGE’yi patente dönüştürecek politikalar uygulaması gerektiği yönündedir.

The following two tabs change content below.

Mahmut Faruk Şahin

Dijital Medya Uzmanı - Yeni Ekonomi Derneği

YORUM YAPILMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir